Postawa życiowa a typ osobowości. Wolisz dawać czy dostawać?

Złączone dłonie w geście oddania

Jeśli myślisz, że bezinteresowni altruiści wyginęli gdzieś w minionych wiekach, jesteś w błędzie. Postawa dawcy jest do tej pory bardzo powszechna. Oprócz dawcy istnieje też typ biorcy, kojarzony często z egoistą. A Ty jaka postawę prezentujesz? Przekonaj się jaki masz typ osobowości i jak wypracować komfortową postawę życiową.

100% altruizmu

Postawa skrajnego altruizmu czyli bezinteresownego biorcy jest bardzo szlachetna, dlatego rzadko zdarza się w sytuacjach zawodowych. Być może wynika ona z przeświadczenia o innych ludziach – dawca zakłada, że są oni dobrzy, zasługują na pomoc i poświęcenie z jego strony. Takie osoby często mogą być stratne, gdyż ich optymistyczne podejście do życia musi być często skonfrontowane z brutalną rzeczywistością.

Jeśli często dajesz się wykorzystywać i jesteś zbyt ufny w stosunku do ludzi z pewnością jesteś typem dawcy. Aby Twoje życie nie zaczęło Cie przytłaczać należy ćwiczyć asertywność, a nawet czasem upomnieć się o swoje prawa. Bezinteresowny dawca musi stanąć do walki z całym zastępem biorców, którzy zwabieni jego wrażliwością będą starali się odnieść maksymalne korzyści z kontaktu z nim. Dawca powinien powstrzymać bezkrytyczne wyciąganie pomocnej dłoni i starać się nie wzbudzać z tego powodu w sobie poczucia winy.

Dłoń rozsypuje białe płatki kwiatów

Egoizm pod kontrolą

Biorca nie ma problemu z rozmową na swój temat – przeważnie wszystkie tematy kręcą się wokół jego osoby. Jest to raczej typ, który rozprawia o swoich potrzebach, aby zyskać grono dawców skorych udzielić mu pomocy w każdej sytuacji. Bezinteresowność przychodzi biorcy z niesłychanym trudem (a i tak w jego umyśle pojawia się kalkulacja czy opłaci mu się taka postawa).

Jeśli bliższe jest Ci podejście materialistyczne, staraj się w miarę możliwości spłacać „zaciągnięte długi” – zrewanżuj się pomocą czy daj do zrozumienia, że doceniasz to, co robi dla Ciebie dawca. Najlepiej jeśli będziesz prowadzić wewnętrzne sprawozdanie z oddanych Ci przysług – wtedy łatwiej będzie Ci kontrolować poziom własnego egoizmu, dasz sobie też szansę na odwdzięczenie się.

Złączone dłonie tworzą symbol serca

Dawanie i branie w równowadze

Bardzo trudno jest zachować zdrową równowagę między bezinteresownym dawaniem a egoistycznym braniem bez możliwości zrewanżowania się. Czy dawca może stać się biorcą i odwrotnie? Jest to raczej mało prawdopodobne, jednak dążenie do równowagi w zachowaniu życiowej postawy jest jak najbardziej wskazane.

Dobrze jeśli zmiana postawy życiowej zaczyna się od zmiany komunikacji na bardziej zrównoważoną. Bardzo ważną kwestia jest zachowanie autonomii własnych wypowiedzi – dla biorcy będzie to pohamowanie budzących konflikty opinii, a dla dawcy wyznaczenie własnych granic. Często zdarza się, że w relacji partnerskiej wykazujemy jedną z przybliżonych postaw i nie potrafimy pójść na kompromis wymieniając się od czasu do czasu rolami.

Dla dawcy (który jest przeważnie skrajnym wrażliwcem) dobrą radą będzie to, by nie „wychodzić przed szereg” z oferowaniem pomocy. Dzięki zachowaniu równowagi możesz uzdrowić wiele relacji, poczuć się bardziej komfortowo, a także sprawić, że otoczenie będzie postrzegać Cię jako człowieka, który jest asertywny i taktowny.

Warto pracować nad postawą życiową

Dawcy i biorcy wykazują dwie skrajne postawy jak dwa przeciwne bieguny. Zarówno jedni, jak i drudzy mogą wpaść w pułapkę swojego postępowania, dlatego tak ważne jest by nauczyli się żyć w symbiozie. Jeśli nieobca Ci jest któraś z tych dwóch postaw życiowych, nie potrafisz zachować równowagi w dawaniu czy niekontrolowanym braniu, pomyśl, jak Twoje zachowanie zmienia jakość życia i jak bardzo utrudniasz sobie komunikację z innymi ludźmi. Przy odrobinie silnej woli i ćwiczeń na pewno uda Ci się zwalczyć skrajne cechy Twojej osobowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.