Świąteczne przygotowania

Świąteczna bobmbka i czekolada

Kiedy mówimy o świętach, zwykle na myśl przychodzą nam szczęśliwe chwile w gronie rodzinnym. To kilka dni odpoczynku, na które wielu z nas czeka. Zwykle bardzo szybko wypieramy wtedy z pamięci cały okres przygotowań, który często wywołuje w nas wręcz przeciwne emocje.

W takich chwilach często mamy ochotę wyjść, rzucić wszystko i zapomnieć o świętach. Przyjrzyjmy się tym wszystkim sytuacjom w krzywym zwierciadle. Mam nadzieję, że większość z nich wyda wam się na tyle dziecinna, że uniknięcie ich w tym roku.

Trzepanie dywanów

Dywany – im dłuższe włosie i bardziej tureckie wzory, tym większe znajomości w czasach PRL-u. Nie można więc ich wyrzucić, chociaż przykrywają piękną drewnianą podłogę czy nowoczesne panele. Są pamiątką, której nawet alergia członków rodziny nie wykurzy z tego domu. Ojciec z synem wybierają się więc do najbliższego trzepaka. Osoby, dla których tradycja jest ważna nie zapominają również o technice z wykorzystaniem śniegu.

Trzeba uczciwie przyznać, że mężczyźni wykorzystują tę możliwość po to, by opuścić dom, ponieważ to właśnie tam rozgrywa się prawdziwa przedświąteczna apokalipsa, od której ich instynkt samozachowawczy każe im trzymać się jak najdalej. Często więc przedłużają w nieskończoność pobyt na zewnątrz, czym doprowadzają żonę do szału. Wracając mówią co roku z tą samą miną do żony: Halinka, ale był brudny! Halinka jednak nie wierzy, czując słodki zapach piwa wymieszany ze świątecznym, niewinnym kłamstwem.

Przecieranie kryształów

Podobnym artefaktem poprzedniej epoki są kryształy. Ich jedyną funkcją w domu jest zbieranie kurzu przez cały rok, by na dzień lub dwa przed wigilią móc je wszystkie starannie wyczyścić. Jedynym pocieszeniem jest to, że każdego roku, w czasie tych porządków, jeden zostaje stłuczony. Oznacza to, że kiedyś nastaną święta, podczas których nie będzie już czego czyścić. Zwykle można spędzić cały dzień na tej świetnej zabawie, która pozwala kobiecej części rodziny zacieśnić więzi: – Tu masz jeszcze brudne. – Jak to czyścisz?

Ubieranie choinki

Również ubieranie choinki staje się początkiem wielu konfliktów. Niemal w każdym domu pojawia się frakcja osób, które chciałyby mieć w domu minimalistyczne drzewko i tych, którzy chcą na nim zawiesić wszystkie posiadane ozdoby. Pojawia się również problem niebagatelnej wagi: powiesić cukierki na choince czy położyć je pod nią. Zwykle byłem po prostu zwolennikiem zjedzenia ich, żeby uniknąć kłótni.

Ozdabianie balkonu

Wiele osób uważa, że ozdabianie balkonu lampkami jest już obowiązkowe. Ta tradycja przyszła do nas z zachodu i przysporzyła dodatkowej pracy młodszym członkom rodziny. Wychodzimy więc na balkon, mając na dłoniach rękawiczki. Wiemy, że mogliśmy je rozplątać wewnątrz, jednak co roku zapominamy. Kiedy już nam się to uda, okazuje się, że ostatnio spakowaliśmy lampki ze śniegiem i teraz nie działają. Po kilku godzinach zostaje wytypowana osoba, która wybierze się zdobyć potrzebny przedmiot.

Jednak, kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda – tzn. setna – zapominamy o tym wszystkim i siadamy do smacznej wigilii.

Wesołych Świąt!

2 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.