6 sposobów na dobre zarządzanie czasem

Człowiek wychodzący z zegara

Wciąż odkładasz na później i nie możesz z niczym zdążyć? Uważaj, ponieważ prokrastynacja – odkładanie na później jest zjawiskiem powszechnym i niebezpiecznym. Poznaj 6 sposobów na zarządzanie swoim czasem, a zaktywizujesz swój mózg do działania.

1. Odpoczywaj – zregenerujesz mózg

Aby zacząć dobrze zarządzać swoim czasem, potrzebny jest zrelaksowany umysł. Nie osiągniesz pozytywnych efektów, jeśli nie nauczysz się odpoczywać. Poświęć każdego tygodnia kilka godzin na czytanie i robienie czegoś przyjemnego. Dzięki tym chwilom odprężenia Twój mózg będzie w stanie nabrać ochoty na robienie czegoś konkretnego. Nie marudź, ze nie masz czasu na relaks, potraktuj go jako trening przed decydującym działaniem.

2. Nie odkładaj na jutro

W powiedzeniu „co masz zrobić jutro, zrób dziś” jest wiele prawdy. Odkładając swoje zadania na później, możesz sprawić, że na Twoim biurku zaczną się piętrzyć stosy dokumentów (naturalnie jeśli wykonujesz pracę biurową). Zamartwiając się tym, co jeszcze masz do zrobienia tracisz bardzo wiele cennego czasu. Spróbuj go spożytkować na wykonanie swoich obowiązków. Przekonasz się, że będzie Ci lżej na sercu i na duszy.

Zegar słoneczny w przestrzeni

3. Skrupulatnie planuj

Możesz mieć pewność, że jeśli dobrze zaplanujesz swoje czynności na następny dzień, przekonasz się, ile korzyści płynie z takiego organizowania. Przede wszystkim skłonisz swój mózg do myślenia szczegółowo o czasie. Nie będzie on już czymś abstrakcyjnym, ale zyska konkretny wymiar. Każdą zaplanowaną czynność wykreślaj ze swojego spisu. Powtarzaj tę metodę działania przez kolejnych kilka dni. Zobaczysz, że z obowiązków wywiążesz się skrupulatnie.

4. Licz i sprawdzaj

Przed wykonaniem danego zadania włącz stoper i sprawdzaj ile czasu zajmie Ci wykonanie go. Staraj się określić czas każdej czynności przed wykonaniem jej. W ten sposób nauczysz się kontrolować mijające momenty w trakcie pracy. Jeśli dodatkowo weźmiesz pod uwagę te rzeczy, które pożerają czas, uświadomisz sobie, ile tak naprawdę go marnujesz.

5. Stosuj kary za odstąpienie się do planu

Jeśli wyznaczysz sobie jakiś plan, a później będziesz od niego świadomie uciekać, najlepiej zrobisz stosując kary dla samego siebie. Jeśli masz taką możliwość, za każde zmarnotrawienie czasu wymyśl jakieś ćwiczenie fizyczne np. za wejście na Facebook – surowa kara 8 pompek, za bezcelowe buszowanie w internecie – 10 przysiadów. W ten sposób wykorzenisz złe nawyki i będziesz siłą rzeczy trzymać się wyznaczonego planu. Kto chce poświęcać czas na dodatkowe przymusowe ćwiczenia?

Klepsydra z różowym piaskiem

6. Wizualizuj nadchodzące godziny

Oprócz stworzonego planu, dobrze zrobisz wizualizując swoje działania w ciągu następnych godzin dnia. Wyobraź sobie, jak siedzisz i wykonujesz kolejno dane zadania. Poświęć tej wizualizacji około 20 sekund przed wykonaniem każdego obowiązku. Mentalnie zmobilizujesz swój mózg do działania i uporządkujesz czynności w głowie. Na początku może być Ci trochę trudno, ale z czasem takie „wyobrażanie sobie” zacznie być pomocne.

Wprowadzaj zarządzanie czasem stopniowo, małymi krokami. Nie próbuj wszystkiego równocześnie. Kilka dni działaj zgodnie z planem, w kolejnych włączaj stoper, a w następnych popróbuj wizualizacji. Pamiętaj, by zawsze mieć przy sobie notatnik – ważne spostrzeżenia powinny być spisane jako Twoje własne „złote myśli”.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.