8 cudów świata – lista najwspanialszych miejsc na świecie

Haga Sophia w Turcji

Każdy chyba słyszał o siedmiu cudach świata. To nic nadzwyczajnego, choć same miejsca, które na tą listę trafiały nie miał nic wspólnego z pospolitością. Nie bez powodu nazywane są cudami świata – są wspaniałymi, pięknymi i niezwykłymi miejscami, które albo zostały stworzone przez człowieka, albo przez naturę i po dziś dzień zachwycają każdego, kto tylko na nie spojrzy. Takich wspaniałych miejsc jest jednak więcej, a tu przedstawimy listę ośmiu cudów świata.

1. Machu Picchu, Peru

Jest to miejsce o niezwykłej historii, jednocześnie znajdujące się w równie niezwykłym miejscu. Ruiny miasta położone są w przełęczy i na wzgórzach i są bardzo chętnie i często odwiedzane przez turystów. Pozostałości ruin wyglądają niezwykle, zwłaszcza na tle otaczającej przyrody, ponieważ w dużym stopniu projekt miasta zakładał wkomponowanie go w naturę. To niesamowite zabudowania znajdujące się na różnych poziomach, jednocześnie jest to najlepiej zachowane inkaskie miasto w czasach współczesnych.

Machu Picchu w Peru

2. Koloseum, Włochy

Koloseum to charakterystyczna budowla mieszcząca się w stolicy Włoch – Rzymie. Jest uznawane za jedno z najwspanialszych budowli antycznych i po dziś dzień jego widok potrafi zapierać dech w piersiach. Zbudowany w I wieku naszej ery przez dynastię Flawiuszy. Swoją nazwę zawdzięcza ogromnemu posągowi Nerona, który kiedyś tam stał. Ta zadziwiająca starożytna budowla mogła pomieścić nawet 50 tysięcy widzów. Odbywały się tam walki gladiatorów, zwierząt oraz odgrywano bitwy morskie.

Koloseum we włoszech

3. Pomnik Chrystusa zbawiciela, Brazylia

Jest to bardzo charakterystyczna rzeźba znajdująca się na wzgórzu w Brazylii. Ta 38 metrowa statua stała się nieodłącznym symbolem Rio de Janeiro, a rozpostarte na boki ramiona Chrystusa witają oraz żegnają wszystkich przybywających do i wyjeżdżających z miasta. Zainteresowani mogą obejrzeć posąg z bliska, a można do niego dotrzeć kolejką, prowadzi do niego również droga.

Pomnik Chrystusa Króla Zbawiciela w Rio de Janeiro

4. Tadż Mahal, Indie

Nie ma w tym nic dziwnego, że ta budowla znalazła się na liście cudów świata. Charakterystyczne kopuły są znane praktycznie przez wszystkich. Nazywana jest również świątynią miłości, ponieważ została zbudowana przez sułtana Szahdżahana jako mauzoleum poświęcone zbyt wcześnie zmarłej żonie, Mumtaz Mahal, stąd też wzięła się jego nazwa. Jest to niezwykłe wymieszanie trzech różnych stylów architektonicznych – mongolskiego, muzułmańskiego i perskiego, dodatkowo przeplatane elementami indyjskimi.

Tadż Mahal w Indiach

5. Wielki Mur Chiński, Chiny

Zdecydowanie jest to największa budowla obronna na świecie. Mur rozciąga się na 2500 km, choć w wielu miejscach został zniszczony, mimo wszystko nadal robi wielkie wrażenie, nawet pomimo faktu, iż pierwotnie miał on aż 7600 km. Pełnił on funkcję ochronną, posiadał liczne wieże strażnicze i forty. Dziś jest to największa atrakcja turystyczna Chin, a turyści bardzo chętnie i tłumnie odwiedzając mur i się nim przechadzają, choć ze względów bezpieczeństwa tylko 6 niewielkich fragmentów jest udostępnionych dla zwiedzających.

Wielki Mur Chiński

6. Chichen Itza, Meksyk

Jest to miejsce znajdujące się na półwyspie Jukatan, a dokładnie w Meksyku. To pozostałość po starożytnym mieście Majów, które powstało najprawdopodobniej w IV-VI wieku naszej ery. Można tam znaleźć runi typowych dla tej cywilizacji budynków mieszkalnych, a także kilka świątyń. Pierwotnie był zamieszkiwany przez Majów, później Tolteków, których zabytkowe ruiny również są widoczne.

Piramida Chichen Itza w Peru

7. Petra, Jordania

To kolejne ruiny starożytnego miasta, tym razem położone w południowo-zachodniej Jordanii. Jest to o tyle niezwykłe miejsce, że całe miasto nie zostało wzniesione w tradycyjnym rozumowaniu tego słowa – zostało wykute bezpośrednio w skale. Była niegdyś zamieszkiwana przez cywilizację Nabatejczyków. Niektóre zbudowane przez nich zbiorniki wodne, które miały zapewniać dostęp do niej mieszkańcom funkcjonują aż do dziś. Miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi i już się po tym nie podniosło.

Ruina miasta Petra w Jordanii

8. Haga Sophia, Turcja

Siedem cudów świata już zostało wymienione. Dodatkowo można również dopisać do tej listy Świątynię Mądrości Bożej, czyli Haga Sophia. To ogromna budowla, pierwotnie będąca świątynią chrześcijańską, potem przejęta przez muzułmanów i przemianowana na meczet. Dziś znajduje się tam muzeum, a we wnętrzu świątyni można dostrzec zarówno symbole chrześcijańskie, jak i muzułmańskie. Jest uznawana za najwspanialszy obiekt architektoniczny pierwszego tysiąclecia nasze ery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.