Co oznacza mruczenie kota?

co oznacza mruczenie kota

Co dzieje się w kociej głowie? Dlaczego koty mruczą? Czy chcą mnie zabić? Te i wiele innych pytań zadaje sobie niemal cały internet. Racjonalnie wierzymy, że pomrukiwanie naszych pupili to oznaka zadowolenia, jednak w głębi duszy czujemy niepokój i zastanawiamy się: a co jeśli Leon planuje już, czy zje moje udko z sosem słodko-kwaśnym czy raczej pikantnym?

Wyniki obserwacji

Osoby, które obserwują koty w swoich domach mogą powiedzieć, że mruczą one, kiedy czują się bezpieczne, kiedy jest im dobrze i kiedy chcą nawiązać bliższą, fizyczną więź z innymi zwierzętami lub ludźmi. To jednak nie wszystkie sytuacje, w których możemy usłyszeć zastanawiające mrau (a może mru – mam jeszcze drobne problemy z odmianą, ale będę szlifował swój koci język). Dzięki takim pomrukom matka uspokaja także swoje młode. Podobne dźwięki nasze domowe futrzaki wydają również w sytuacji stresu lub zagrożenia. Oznacza to, że tak naprawdę nie jesteśmy w stanie określić z jakiego powodu zwierzę mruczy.

Same koty prawdopodobnie potrafią odróżnić różne rodzaje pomrukiwania i patrzą z pogardą na takich ignorantów, jakimi niewątpliwie są ludzie. Istnieje też teoria, choć ma znamiona spiskowej, że koty doskonale wiedzą, że ludzi interesują się ich zachowaniem. Z tego właśnie powodu starają się zachowywać w najbardziej zróżnicowany i nielogiczny sposób po to tylko, żeby doprowadzić do szaleństwa swoich właścicieli.

Naukowe podejście

W latach 60.tych poprzedniego stulecia przeprowadzono szereg badań, których zadaniem było danie społeczeństwu jednoznacznej i zadowalającej odpowiedzi na pytanie, skąd pochodzi mruczenie. Zakwestionowano wtedy, że dźwięk jest wytwarzane w gardle zwierzęcia. McCuistion napisał wtedy: „Nie powinniśmy zakładać, że mruczenie pochodzi z kociego gardła z tych samych względów, z których nie wierzymy, że aktorzy naszego ulubionego serialu mieszkają w telewizorze”. Po latach ludzkość poznała jednak odpowiedź: pomruk powstaje podczas kurczenia i rozkurczania się mięśni krtani i przepony. Najważniejsze jest jednak to, że koty mruczą z częstotliwością od 25 do 150 Hz. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ takie mruczenie może ocalić twoje życie.

Lecznicza moc mruczenia

Wspomniana wyżej częstotliwość poprawia gęstość kości i przyspiesza gojenie się ran. Takie problemy mają między innymi astronauci, których cały układ kostny cierpi z powodu braku grawitacji. Na razie jednak NASA nie planuje kociej misji kosmicznej. Z  powodów zdrowotnych bardzo popularna stała się felinoterapia, czyli po prostu kontakt z kotem. Szczególnie często można usłyszeć o tej formie leczenia w domach spokojnej starości.

Same koty są też zdrowsze i bardziej wytrzymałe dzięki swoim wokalnym popisom, więc może jest trochę prawdy w słynnych 9 życiach. Jedno jest pewne. Jeśli kot siedzi na naszych kolanach, to jest to dla nas korzystne, nawet jeśli zastanawia się wtedy jak smakujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *