Rodzaje biletomatów – jakie możesz spotkać na dworcach czy przystankach

pociąg na dworcu

Z uwagi na automatyzację wielu procesów, także w przestrzeni miejskiej można spotkać coraz więcej automatów. O ile te do wydawania napojów i przekąsek są nam od dawna znane, to z biletomatami różnie bywa. Pojawia się ich jednak coraz więcej, dlatego warto je poznać. Jakie możesz spotkać na dworcach i przystankach?

Rodzaje biletomatów

Trudno mówić o wszystkich biletomatach, bo wiele miast ma swoje. Prawda jest jednak taka, że wszystkie mają podobny system działania, a nawet wygląd. Najlepiej więc dowiedzieć się nieco więcej na ich temat, sprawdzając informacje zamieszczone na witrynach producentów. Biletomaty – ich rodzaje i to jak działają przedstawia producent Mera Systemy, który na swojej stronie internetowej podaje szczegółowy opis tych urządzeń. Okazuje się, że biletomaty można podzielić na stacjonarne i mobilne. Czym się charakteryzują? O tym przeczytasz poniżej.

zobacz także:  Czym zajmuje się kancelaria adwokacka? Jakiej pomocy możemy szukać u adwokata?

Biletomaty stacjonarne

Biletomaty stacjonarne, tak jak nazwa wskazuje, są przeznaczone do montowania w konkretnym miejscu. Chodzi oczywiście o przestrzeń publiczną, na zewnątrz budynków, ale i wewnątrz nich – wszędzie tam, gdzie osoby go stawiające spodziewają się dużego ruchu pasażerskiego. Najczęściej znajdują się więc na dworcach kolejowych, autobusowych, PKS. Montuje się je również w galeriach handlowych położonych w pobliżu. Nie brakuje ich również na placach, skwerach, pętlach i przystankach ważnych ze względów komunikacyjnych.

Z uwagi na to, że biletomaty stacjonarne narażone są na czynniki zewnętrzne, muszą być wykonane z materiałów, które nie zawiodą. Produkuje się je więc z najwyższej jakości komponentów. Dzięki właściwemu zaprojektowaniu konstrukcji, możliwe jest zapewnienie gotowości do pracy w każdych warunkach. Biletomaty stacjonarne muszą nie tylko pracować w każdym zakresie temperatur – od upałów po mrozy, ale i być wodo- oraz wandaloodporne.

zobacz także:  Jak usuwać złogi z organizmu?

Aby biletomaty były samowystarczalne, mają zaawansowany system obiegu zwrotnego gotówki. Dzięki temu rzadko wymagają obsługi. Co więcej, wiele z nich jest dostosowanych do zdalnego zarządzania, wprowadzania zmian i konfiguracji.

Często urządzenia stacjonarne oprócz funkcji biletomatu sprawują również zadania asystenta miejskiego.

Biletomaty mobilne

Biletomaty mobilne montuje się w środkach transportu publicznego. Swoim wyglądem przypominają kasowniki, jakie znajdują się w autobusach i tramwajach. W zależności od wybranej opcji mogą mieć różne rodzaje i zakres płatności, ale i wiele innych możliwości. Tak jak biletomaty stacjonarne, tak i mobilne, wykonywane są z najlepszej jakości komponentów, by były odporne na wstrząsy i działania wandali. Przystosowane są do zdalnego zarządzania, by możliwe było natychmiastowe wprowadzanie zmian.

zobacz także:  Najlepsze produkty bogate w żelazo

Biletomaty mobilne sprawdzają się zwłaszcza w tych miejscowościach, w których komunikacja publiczna przemierza dalekie trasy po terenach na których trudno o kioski i inne sklepy, w których możliwe jest kupienie biletu. Dzięki temu każdy z pasażerów, niezależnie od tego, na jakim przystanku wsiada, może być pewny, że po wejściu do autobusu itp. będzie mógł zakupić bilet i podróżować bez stresów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.