Jak rozpoznać, że ktoś kłamie? Wykryj kłamstwo z mimiki i gestów

Najłatwiej jest okłamać nas osobie, która dobrze nas zna, trudniej komuś przypadkowemu. Są jednak pewne gesty wskazujące, ze dana osoba nie mówi prawdy. Przeczytaj, jak zdekonspirować kłamcę.

Brak spójności między słowem a gestem

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dana osoba kłamie, jeśli jej reakcje nie są spójne z wypowiadanymi słowami – na przykład gesty czy mimika są spóźnioną reakcją na słowo. Kiedy osoba zapytana o chęć pójścia do kina wyraża zgodę, a później niepewnie się uśmiecha, na pewno nie ma na to ochoty. Czasem drobne drgnienie ust zdradza, że osoba wypowiadająca jakieś słowa wyraziła swoja opinię z ironią. Przybieranie postawy obronnej może być również pokrywaniem gestem przez dana osobę mówienia nieprawdy.

zobacz także:  Jak leczyć grypę żołądkową?

Wzrok w innym kierunku

Jeśli wzrok Twojego rozmówcy jest skierowany z lewego rogu do dołu, prawdopodobnie kłamie.

Zmarły niedawno amerykański lekarz Milton Erickson odkrył zależność między patrzeniem, a tym co zachodzi w ludzkim mózgu – stwierdził, że wzrok może podążać w sześciu różnych kierunkach. Wystarczy przekonać się o tym na prostym przykładzie i przypomnieć sobie twarz kogoś bliskiego – Twój wzrok podąży od dołu z prawej strony ku górze. Reakcja odwrotna będzie zachodziła, kiedy wyobrazisz sobie tę sama osobę w kapeluszu i z doklejonymi wąsami. Dzieje się tak dlatego, ponieważ informacje rzeczywiste zakodowane są w innej części mózgu niż te zmyślone.

Mężczyźni siedzą przy stole i debatują

Rozszerzone skrzydełka nosa i zagryzione wargi

Rozszerzanie się skrzydełek nosa świadczy o stanie napięcia emocjonalnego, po ich ruchach można uznać, że osoba jest w stanie złości lub podniecenia. Zagryzanie warg jest (szczególnie dolnej) jest oznaką, że ktoś hamuje się, by nie wybuchnąć.

zobacz także:  Czym zajmuje się kancelaria adwokacka? Jakiej pomocy możemy szukać u adwokata?

Wydłużenie nosa

Pewnie bardzo trudno rozpoznać tę reakcje u danego człowieka, ale podczas wypowiadanego kłamstwa nos osoby, która kłamie minimalnie rośnie. Nie są to zmiany widoczne gołym okiem, ale badania odkryły, że kiedy kłamiemy zaczynają się wydzielać katerocholaminy, które powodują obrzęk tkanki wewnątrz nosa. Również pocieranie nosa może być sygnałem, że Twój rozmówca kłamie, ponieważ ciśnienie krwi rozszerza jego ścianki, co powoduje swędzenie.

Dwie głowy przedstawione jako mechanizm

Zmiana koloru tęczówki

Być może zmiana koloru tęczówki oka nie świadczy bezpośrednio o tym, że ktoś kłamie, ale wyraża stosunek do danej osoby. Jeśli tęczówka staje się ciemniejsza, świadczy to o tym, że osoba nie ma względem Ciebie pozytywnych odczuć.

zobacz także:  Remont łazienki. Poznaj 6 wskazówek jej aranżacji

Nie ma na świecie osoby, która ani razu nie skłamałaby. Ważne są jednak motywy takiego postępowania i to, czy dane kłamstwo nikogo nie zraniło. Na podstawie gestów i mimiki można poznać, że ktoś kłamie, ale przy wykrywaniu kłamstwa trzeba również kierować się intuicją.

Pamiętasz serial „Magia kłamstwa”? Amerykańscy lekarze odkrywają w nim na podstawie mikroekspresji twarzy i zachowań behawioralnych czy ktoś mówi prawdę. Kłamstwa zostają zdemaskowane, a wnioski wysnuwane przez bohaterów zaangażowanych w problem okazują się wyciągane zbyt pochopnie. Jeśli nauczysz się wykrywać kłamstwo u swojego rozmówcy, będzie ci zdecydowanie łatwiej ustosunkować się do niego.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.