Co zobaczyć na Sycylii? 5 niezwykłych miejsc wartych odwiedzenia

Palermo

Sycylia to niezwykła wyspa, gdzie na każdym kroku można dostrzec pozostałości po starożytnych mieszkańcach tego miejsca. Sycylijskie miasta są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów, a planując wycieczkę na wyspę, warto wiedzieć, co można zwiedzić i co koniecznie powinno się zobaczyć. Atrakcji i ciekawych miejsc z pewnością tam nie zabraknie.


1. Palermo
2. Etna
3. Syrakuzy
4. Erice
5. Calefu

1. Palermo

Stolica wyspy powinna być pierwszym przystankiem dla każdego turysty. To niezwykłe i barwne miasto znajdujące się w zatoce. Jest to bardzo niejednorodne miejsce, ponieważ burzliwa historia tej wyspy odcisnęła się na tym mieście wyraźnie i widać to chociażby w architekturze. Wyspa przez wieki była najeżdżana przez różne narodowości i zalewana różnymi społecznościami, można więc tam zobaczyć zarówno budowle z czasów najazdów nomadzkich, jak również te nawiązujące do średniowiecza, renesansu czy gotyku. Warta uwagi jest fontanna znajdująca się na głównym placu, nazywana niegdyś fontanną wstydu. W Palermo znajduje się również największy we Włoszech ogród botaniczny.

2. Etna

Skoro Sycylia, to i nie można zapomnieć o największym w Europie czynnym wulkanie Etnie. Co jakiś czas daje on o sobie znać, przez wyrzucanie z siebie pyłu wulkanicznego. Jest możliwe zbliżenie się do Etny. Istnieje również specjalna kolejka linowa, która może chętnych wynieść na wysokość 2500 m. n. p. m. Później można się wspiąć wyżej idąc już pieszo, do wysokości 2900 m. Daje już nie da pójść, chyba że na własne ryzyko. Nieopodal Etny znajduje się również wąwóz Gole dell’Alcantara.

Wulkan Etna na Sycylii

3. Syrakuzy

Syrakuzy to miasto położone na wschodzie wyspy. Jako najciekawsze miejsce do zwiedzenia wymienia się stare miasto, gdzie również znajduje się Plac Katedralny i Plac Archimedesa. Miasto to ma ciekawą architekturę, ponieważ wiele tutejszych starożytnych budowli zostało odrestaurowanych w stylu barokowym. Znajdują się tam również, warte obejrzenia, ruiny świątyni Apolla oraz tak zwane „źródło Aretuzy”. Nie można również ominąć znajdującego się w Syrakuzach Parku Archeologicznego Neapoli wraz z teatrem greckim.

4. Erice

Jest to niewielka osada znajdująca się w górach i całkowicie odcięta od świata. Do dnia dzisiejszego przetrwała ona w stanie prawie nienaruszonym. Została wzniesiona w średniowieczu i ma dość niespotykaną zabudowę, ponieważ osada powstała na planie trójkąta równoramiennego i swoim kształtem bardzo przypomina kształt wyspy. To wspaniale zachowane zabytki z czasów średniowiecza. Znajduje się tam również ośrodek naukowy, który specjalizuje się w organizowaniu licznych seminariów naukowych w zakresie różnych specjalizacji.

Widok z góry na osadę Erice na Sycylii

5. Calefu

Jest to niewielkie rybackie miasteczko, które słynie głównie ze swoich pięknych plaż. Ponieważ znajduje się ono pomiędzy skałami, jego zabudowa jest dość specyficzna, a ulice są bardzo wąskie, więc można się tam poruszać albo pieszo, ale niewielkimi pojazdami. Można tam również znaleźć liczne zabytki z czasów średniowiecza, często łączące kilka, całkowicie różnych stylów architektonicznych, a największym tamtejszym zabytkiem jest katedra z XII wieku.

4 comments

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.