Co zobaczyć w Lublinie? 5 miejsc, które trzeba odwiedzić w Lublinie

Stare Miasto - co zobaczyć w Lublinie

Lublin to urokliwe miasto położone we wschodniej Polsce. Znane jest z wielu kulturalnych festiwali, pysznych cebularzy i Beaty Kozidrak. Wiele osób porównuje to miasto nawet do czeskiej Pragi i sporo w tym racji. Lublin to magiczne miejsce, do którego po prostu trzeba pojechać. A co warto tam zobaczyć?

Zamek w Lublinie

To punkt obowiązkowy w planie każdego turysty. Zamek w Lublinie pamięta jeszcze czasy Kazimierza Sprawiedliwego. Kilka lat temu został odnowiony, zamontowano dodatkowe podświetlenia, dzięki czemu zamek prezentuje się po prostu zjawiskowo. Chociaż teraz każdy zauroczony jest tym miejscem, nie zawsze było ono powodem do dumy. Przez ponad 100 lat w zamku było więzienie. To tutaj przetrzymywano powstańców stoczniowych. II wojna światowa nie oszczędziła Lublina. To właśnie na zamku znajdowało się więzienie hitlerowskie, gdzie dokonywano strasznych rzezi. Dopiero w latach 50. XX wieku zamek stał się Muzeum Lubelskim i odzyskał dobrą sławę. Przy zamku można podziwiać także gotycką Kaplicę św. Trójcy, która wpisana jest na listę UNESCO.

zobacz także:  Kobieco i mrocznie, czyli styl Gothic, gotyk, także na co dzień!

Zamek w Lublinie - warto zobaczyć

Stare Miasto

Lublin to jedno z niewielu miast w Polsce, w których można odwiedzić starówkę. A jest co zwiedzać! Stare Miasto to oczywiście najstarsza część tego miasta, bo sięga aż XIV wieku. Poza magicznymi kamieniczkami, które stale są odnawiane, możemy podziwiać wąskie, kolorowe uliczki, Bramę Grodzką, która kiedyś dzieliła Lublin na miasto żydowskie i chrześcijańskie. Ciekawym miejscem jest Plac ku Farze, który powstał na miejscu dawnego kościoła pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Uwydatniono jego fundamenty, zainstalowano w nich oświetlenie i tak Plac ku Farze stał się jednym z ulubionych miejsc lublinian i nie tylko.

Lublin - starówka

Brama Krakowska

To chyba najbardziej znane miejsce, które każdy kojarzy z Lublinem. Często pokazywane jest w programach śniadaniowych telewizji komercyjnych. Kiedy ma miejsce jakaś relacja w telewizji, najczęściej to właśnie Brama Krakowska jest w tle. Sam zabytek był kiedyś elementem murów obronnych. Kiedy go budowano, dominował styl gotycki. Po przebudowach w XVI wieku, Brama Krakowska zyskała elementy barokowe.

zobacz także:  Kobieco i mrocznie, czyli styl Gothic, gotyk, także na co dzień!

Brama Krakowska w Lublinie

Krakowskie Przedmieście

Nie każde miasto może pochwalić się Krakowskim Przedmieściem i długim deptakiem. Już niebawem będzie to jeszcze większa przestrzeń, ponieważ zostaną wyłączone z ruchu kolejne ulice i zastąpi je szerszy deptak. Krakowskie Przedmieście zaczyna się od wspomnianej wyżej Bramy Krakowskiej, a kończy się na Alejach Racławickich w pobliżu Ogrodu Saskiego. Jest to miejsce, które od lat tętni życiem. To właśnie przy tej ulicy jest najwięcej sklepów, punktów usługowych, pubów i klubów.

Deptak w Lublinie

Plac Litewski

To miejsce, które każdy turysta na pewno zobaczy. Wszystko dlatego, że znajduje się ono w samym centrum miasta. Jest tutaj również pomnik Józefa Piłsudskiego, wiekowa topola nazywana przez mieszkańców baobabem, a także fontanna. Obecnie miejsce to jest w trakcie przebudowy. Planowane otwarcie odnowionego placu Litewskiego jest w 2017r., kiedy Lublin będzie obchodził 700. rocznicę nadania praw miejskich. Warto odwiedzić to miasto właśnie w tym czasie, aby skorzystać z wielu imprez, które będą organizowane w tym czasie.

zobacz także:  Kobieco i mrocznie, czyli styl Gothic, gotyk, także na co dzień!

Plac Litewski w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.