Grafik komputerowy – jak zacząć? Jak się rozwijać?

Grafik komputerowy trzyma fotografię

Grafik komputerowy to dziś niezwykle popularny i świetnie opłacany zawód. Nie dziwi zatem fakt, że wykonywać chce go coraz więcej osób. Nie dość, że pozwala się kreatywnie rozwijać, praca na tym stanowisku jest również niezwykle interesująca, niosąc za sobą mnóstwo ogromnie ciekawych możliwości. Grafik pracować może w zasadzie dla różnych branż i jako że nie jest uwiązany jedynie do tej najbardziej rozpowszechnionej reklamowej, wybrać może tę ścieżkę kariery, która odpowiada mu najbardziej i w której czuje się najmocniejszy.

Jak zatem rozpocząć swoją karierę w tym zawodzie? Jakich sprzętów i umiejętności potrzebuje przyszły grafik, aby się rozwijać i odnosić upragnione sukcesy? Oto kilka wskazówek zaczerpniętych z przykładów najlepszych grafików komputerowych w Polsce.

Jakie programy graficzne?

Oprogramowanie, jakie wybierzemy do swojej pracy zależy w dużej mierze od tego, jaką dokładnie grafiką będziemy się zajmować. Do najpopularniejszych programów wykorzystywanych przy grafice rastrowej należą Adobe Photoshop oraz darmowy GIMP.

Słynny lecz również kosztowny Photoshop składa się na wszelkie narzędzia niezbędne do prawidłowej edycji obrazów, a jego użytkownik zdecydować może się na jedną z trzech wersji: Elements, czyli podstawowe funkcje programu, Standard, czyli wersję standardową, oraz Extended – wersję rozszerzoną z najbardziej rozbudowanym interfejsem. GIMP powstał na bazie swojego popularnego kuzyna, a jako że jest on darmowy, wielu początkujących grafików komputerowych zaczyna właśnie od niego, przerzucając się z czasem na bardziej zaawansowane wersje programu firmy Adobe.

Jeżeli pragniemy zająć się grafiką wektorową, na pomoc przychodzą nam programy takie jak CorelDraw, FreeHand oraz bardziej zaawansowany Adobe Ilustrator. Jeżeli grafika tego typu ma mieć zastosowanie inżynieryjne, bez względu na to, czy chcemy stworzyć ją w 2D czy 3D, najbardziej odpowiednim programem będzie z całą pewnością AutoCAD.

Jeżeli pod uwagę bierzemy tworzenie coraz bardziej ostatnio popularnych grafik 3D, do ich wykonania używać powinniśmy zazwyczaj bardziej zaawansowanych i wyspecjalizowanych programów typu Autodesk 3ds Max, czy darmowy Blender.

Jaki sprzęt do tworzenia grafiki?

Profesjonalny grafik komputerowy nie powinien również oszczędzać na odpowiednim sprzęcie, na który w tym przypadku składać powinny się wysokiej jakości karta graficzna, monitor oraz tablet graficzny.

Ceny i specyfikacje kart graficznych różnią się znacznie między sobą, a to, na jaką się zdecydujemy zależy głównie od naszego budżetu. Zanim wybierzemy „tę jedyną”, zapoznajmy się jednak z opiniami użytkowników forów dla grafików lub ze specjalistycznymi czasopismami. Wybór może nie być łatwy, jest on jednak kluczowy w późniejszej wygodnej pracy.

Przy decyzji, dotyczącej wyboru odpowiedniego monitora, powinniśmy zwrócić uwagę na jego podświetlenie. Nie wystarczy tu jedynie dobry ekran LCD, lepiej postawić na diody LED. Innym równie istotnym czynnikiem jest rozdzielczość wybieranego monitora – warto postawić na FullHD, rozmiar ekranu nie powinien być z kolei mniejszy niż 22 cale. Uwagę zwróćmy ponadto na kontrast, który nie może być mniejszy niż 900:1.

Wybierając tablet, na którym pracować można przy użyciu wygodnego rysika, zwróćmy uwagę na jak największy stopień nacisku, najszybszy czas reakcji oraz największą liczbę linii na cal. Jego rozmiar powinniśmy z kolei dobierać zgodnie z rozmiarem monitora. Najbardziej optymalnym jest w tym przypadku A3.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.