Jaki monitor wybrać? Technologia matrycy i podświetlenie

Monitor z wyświetlaczem przedstawiającym krajobraz

Wybór monitora nie jest rzeczą łatwą. Jeśli masz dylemat z uwagi na duże nasycenie rynku, podpowiemy, czym kierować się decydując się na zakup. Najlepiej w takim wypadku wziąć pod uwagę fakt, do czego tak naprawdę ma służyć monitor – czy do pracy, do grania czy zwykłego użytkowania. Nie zapominaj, że powinien on być także dostosowany do Twojego peceta.

Jakie są typy matryc i ich proporcje?

Wybór odpowiedniej matrycy jest bardzo istotny, choć szczerze mówiąc mało kto zwraca na to uwagę, co niestety jest częstym błędem. odpowiedni monitor, z dobrze dobraną matrycą i proporcjami może mieć ogromny wpływ na wygodę naszej pracy. Rodzajów matryc jest kilka i warto wiedzieć, co się z czym je.

  • Technologia matrycy TN

Zazwyczaj tego typu monitory należą do tanich, wyposażone są w matryce wykonane w technologii TN. Wadą tego monitora jest przeciętne odwzorowanie kolorów oraz małe kąty widzenia, natomiast zaletą krótki czas reakcji. Jeśli Twój monitor ma służyć do pracy, i przeglądania Internetu, wybór tego typu będzie trafiony. Nie nadaje on się jedynie do oglądania filmów lub zdjęć.

  • Z szerokim ekranem

Ultrapanoramiczny monitor o proporcjach 21:9 pokazuje obraz w kinowym formacie, jest dużo szerszy od powszechnego 16:9. Ten typ wyświetlacza doskonale nada się do oglądania filmów, również podział monitora na kilka okien nie będzie stanowił tu problemu.

Mężczyzna siedzi przy ekranie monitora

  • Z matrycą IPS

Monitor z matrycą IPS w rozmiarze 22-23 cale jest optymalnym wyborem dla użytkowników komputera stacjonarnego, a także notebooka. Pracuje on w dużej rozdzielczości, ma także analogowe złącze D-Sub jak i cyfrowe DVI i HDMI. Czas reakcji tego monitora jest trochę dłuższy, natomiast odwzorowanie kolorów dobre, a kąty widzenia są szersze.

  • Wierny kolorom czyli z matrycą IPS, MVA i PVA

Ten typ monitora będzie doskonałą opcją dla grafika, dla którego najważniejszą kwestią jest wierność kolorom na wyświetlaczu. Jeśli jesteś grafikiem, odpuść sobie wybór monitora z matrycą TN. Dobrą opcją będzie monitor z matrycą IPS lub MVA czy PVA. Do prac graficznych wybieraj raczej 27-calowe ekrany działające w wysokiej rozdzielczości.

  • Z tunerem

Monitor z tunerem może spełniać także funkcję telewizora. Istnieją tu dwa typy monitorów – pierwszy to tradycyjny monitor z tunerem, drugi (droższy) z funkcjami Smart. Ten ostatni ma funkcję odtwarzania multimedialnego – możesz na nim oglądać filmy z pendrive’a lub z dysku USB bez konieczności włączania komputera.

Jakie podświetlenie matrycy?

  • Monitor LCD

W monitorach LCD diody podświetlające mogą się zapalać i gasnąć, co wpłynie na niski wskaźnik kontrastu kolorów. Największe jednak problemy powoduje wyświetlanie koloru czarnego. Uchwycenie najgłębszego koloru jest tym trudniejsze, im więcej ma on w swoim otoczeniu jasnych barw. Światło podświetlające monitor musi być dlatego nieustannie włączone, aby wyświetlacz nie stał się czarny.

Monitor, notebook, biała klawiatura

  • Monitor LED

Monitory LED są cieńsze od LCD dzięki temu, że diody podświetlające umieszczone są na krawędziach ekranu. Mniejsza jest też waga takiego ekranu. W testach na podświetlanie koloru czarnego monitory LED bezsprzecznie wygrywają z LCD.

Jak wygląda to cenowo?

LED czy LCD?

Obecnie różnice cenowe między monitorem LED i LCD są wyrównane. Wyświetlacze LED zapewniają lepszą jakość obrazu i nie musisz za nie przepłacać – ich ceny są na poziomie monitorów LCD, nie zawierają one też rtęci w porównaniu do konkurentów.

Wybierając monitor kieruj się jego funkcjonalnością i najlepiej typem oraz rodzajem podświetlenia matrycy. Inny typ monitora będzie odpowiadał zapalonym graczom, natomiast inny grafikom. Do codziennej pracy najlepiej wybierz technologię matrycy TN.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *