Jaki monitor wybrać? Technologia matrycy i podświetlenie

Monitor z wyświetlaczem przedstawiającym krajobraz

Wybór monitora nie jest rzeczą łatwą. Jeśli masz dylemat z uwagi na duże nasycenie rynku, podpowiemy, czym kierować się decydując się na zakup. Najlepiej w takim wypadku wziąć pod uwagę fakt, do czego tak naprawdę ma służyć monitor – czy do pracy, do grania czy zwykłego użytkowania. Nie zapominaj, że powinien on być także dostosowany do Twojego peceta.

Jakie są typy matryc i ich proporcje?

Wybór odpowiedniej matrycy jest bardzo istotny, choć szczerze mówiąc mało kto zwraca na to uwagę, co niestety jest częstym błędem. odpowiedni monitor, z dobrze dobraną matrycą i proporcjami może mieć ogromny wpływ na wygodę naszej pracy. Rodzajów matryc jest kilka i warto wiedzieć, co się z czym je.

  • Technologia matrycy TN

Zazwyczaj tego typu monitory należą do tanich, wyposażone są w matryce wykonane w technologii TN. Wadą tego monitora jest przeciętne odwzorowanie kolorów oraz małe kąty widzenia, natomiast zaletą krótki czas reakcji. Jeśli Twój monitor ma służyć do pracy, i przeglądania Internetu, wybór tego typu będzie trafiony. Nie nadaje on się jedynie do oglądania filmów lub zdjęć.

  • Z szerokim ekranem

Ultrapanoramiczny monitor o proporcjach 21:9 pokazuje obraz w kinowym formacie, jest dużo szerszy od powszechnego 16:9. Ten typ wyświetlacza doskonale nada się do oglądania filmów, również podział monitora na kilka okien nie będzie stanowił tu problemu.

Mężczyzna siedzi przy ekranie monitora

  • Z matrycą IPS

Monitor z matrycą IPS w rozmiarze 22-23 cale jest optymalnym wyborem dla użytkowników komputera stacjonarnego, a także notebooka. Pracuje on w dużej rozdzielczości, ma także analogowe złącze D-Sub jak i cyfrowe DVI i HDMI. Czas reakcji tego monitora jest trochę dłuższy, natomiast odwzorowanie kolorów dobre, a kąty widzenia są szersze.

  • Wierny kolorom czyli z matrycą IPS, MVA i PVA

Ten typ monitora będzie doskonałą opcją dla grafika, dla którego najważniejszą kwestią jest wierność kolorom na wyświetlaczu. Jeśli jesteś grafikiem, odpuść sobie wybór monitora z matrycą TN. Dobrą opcją będzie monitor z matrycą IPS lub MVA czy PVA. Do prac graficznych wybieraj raczej 27-calowe ekrany działające w wysokiej rozdzielczości.

  • Z tunerem

Monitor z tunerem może spełniać także funkcję telewizora. Istnieją tu dwa typy monitorów – pierwszy to tradycyjny monitor z tunerem, drugi (droższy) z funkcjami Smart. Ten ostatni ma funkcję odtwarzania multimedialnego – możesz na nim oglądać filmy z pendrive’a lub z dysku USB bez konieczności włączania komputera.

Jakie podświetlenie matrycy?

  • Monitor LCD

W monitorach LCD diody podświetlające mogą się zapalać i gasnąć, co wpłynie na niski wskaźnik kontrastu kolorów. Największe jednak problemy powoduje wyświetlanie koloru czarnego. Uchwycenie najgłębszego koloru jest tym trudniejsze, im więcej ma on w swoim otoczeniu jasnych barw. Światło podświetlające monitor musi być dlatego nieustannie włączone, aby wyświetlacz nie stał się czarny.

Monitor, notebook, biała klawiatura

  • Monitor LED

Monitory LED są cieńsze od LCD dzięki temu, że diody podświetlające umieszczone są na krawędziach ekranu. Mniejsza jest też waga takiego ekranu. W testach na podświetlanie koloru czarnego monitory LED bezsprzecznie wygrywają z LCD.

Jak wygląda to cenowo?

LED czy LCD?

Obecnie różnice cenowe między monitorem LED i LCD są wyrównane. Wyświetlacze LED zapewniają lepszą jakość obrazu i nie musisz za nie przepłacać – ich ceny są na poziomie monitorów LCD, nie zawierają one też rtęci w porównaniu do konkurentów.

Wybierając monitor kieruj się jego funkcjonalnością i najlepiej typem oraz rodzajem podświetlenia matrycy. Inny typ monitora będzie odpowiadał zapalonym graczom, natomiast inny grafikom. Do codziennej pracy najlepiej wybierz technologię matrycy TN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.