Jak radzić sobie z zazdrością?

Dwa drewniane serca leżące na plaży

Zazdrość to uczucie, które odczuwa każdy z nas, z różnych powodów. Występuje zarówno w związkach, jak również w zwykłych relacjach międzyludzkich. To uczucie frustracji i bezsilności, bo nie mamy czegoś, co mają inni, a to może powodować nieprzyjemne konsekwencje. Jak radzić sobie z zazdrością?

Czym jest zazdrość?

Zazdrość to nic innego, jak stan silnego poczucia niespełnienia, frustracji i pustki, dotyczącej chęci zaspokojenia własnej potrzeby. Może doprowadzić także do złości i innych negatywnych uczuć, a tym samym działać destrukcyjnie na nas i nasze otoczenie. Może być także odpowiedzialna za rozpad relacji międzyludzkich, innymi słowy działać destrukcyjnie na każdego, kto znajdzie się w polu rażenia. W łagodnej formie może być pozytywnym bodźcem, a w formie chorobliwej jest zdecydowanie negatywnym zjawiskiem.

Zazdrość niejedno ma oblicze

Z zazdrością mamy do czynienia praktycznie zawsze, zazwyczaj jednak jest to lekkie ukłucie, które w gruncie rzeczy może przerodzić się w coś lepszego. Brakuje nam czegoś, co mają inni, więc dążymy do tego, by to osiągnąć. Może więc działa budująco, zachęcać do działania. Jednak jest jeszcze zazdrość obsesyjna czy też zazdrość chorobliwa, która działa niszcząco na wszystko wokół i zamiast budować, burzy.

Szczególnie widoczna jest zazdrość w miłości, gdy obsesyjnie boimy się o naszego partnera/partnerkę, że ten może sobie znaleźć kogoś innego, że inni chcą nam go/ją zabrać. Wszędzie dostrzegamy tego dowody, nawet jeżeli nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Trzeba z tym walczyć, bo w innym wypadku może się wiązać z rozpadem związku.

Rozmowa kluczem do rozwiązania problemu

Zazdrość wyzwala złość i sprawia, że zaczynamy obwiniać bliską nam osobę o coś, czego nie zrobiła. Gdy pojawiają się wyraźne symptomy, że coś jest nie tak, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie usiąść razem i szczerze porozmawiać. O zachowaniu, granicach, tego co do nas należy, a czego nie powinno się robić w obecności innych.

Jasne ustalenie zasad jest niezwykle ważne, bo dzięki temu nie będzie dochodziło do niepotrzebnych nieporozumień. Szczera rozmowa o uczuciach, potrzebach oraz lękach powinna dać do zrozumienia, że pewne zachowania mogą nam sprawiać przykrość, a także pokazać, że nie należy się niczego obawiać.

Dwoje ludzi idących w przeciwnych kierunkach

Nie kontroluj wszystkiego

Gdy jesteśmy zazdrośni o partnera czy partnerkę, wówczas staramy się tą osobę pilnować jak źrenicy oka, a nawet bardziej. Kontrolujemy jej telefon, wszystkie wyjścia i spotkania, a także to, z kim rozmawiała w pracy. To nie działa dobrze na związek, jest bardzo męczące, a na dłuższą metę, może odstraszyć partnera, który uzna, że sytuacja zaszła za daleko i tak dłużej być nie może.

Związek to nie posiadanie siebie na wyłączność, poza tym żyjemy w społeczeństwie, więc siłą rzeczy musimy się kontaktować z innymi ludźmi. Jeżeli nasza miłość jest silna, to pierwszą podstawową zasadą powinno być zaufanie. Jeżeli nie ufamy drugiej osobie chcemy ją kontrolować, to taki związek nie ma sensu.

Motywacja przez zazdrość

Gdy zaczynamy odczuwać zazdrość, warto zdać sobie sprawę z tego, co jest jej przyczyną. Co tak naprawdę wyzwala w nas te negatywne uczucia, jakie cechy, zachowania i dopiero wtedy należy się zacząć szukać rozwiązania. Zamiast niszczyć wszystko wokół i roztaczać negatywną atmosferę, powinno się wziąć za siebie.

Jeżeli zazdrość wzbudza nas czyjaś wysportowana sylwetką, to trzeba ruszyć tyłek, pójść na siłownie i zacząć ćwiczyć. Jeżeli uważamy, że ktoś jest lepiej ubrany od nas, to trzeba przejrzeć swoją szafę i zadbać o swój wygląd i prezentację. Zamiast zazdrościć innym, skupić się na własnych potrzebach i tym jak osiągnąć spokój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.