Jaki młynek do kawy, ekspres wybrać? Co znajdziemy w ofercie sklepów?

Rodzaje ekspresów

Myślisz, że dobrą kawę możesz wypić tylko w kawiarni? Obecnie wybór młynków do kawy, ekspresów jest ogromny, dlatego warto zdecydować się na któreś z tych rozwiązań i zostać domowym baristą. Podpowiadamy jak wybierać urządzenia do przygotowywania kawy.

Jaki rodzaj młynka do kawy wybrać?

Żaden miłośnik kawy nie może obejść się bez tak podstawowego elementu jakim jest młynek do kawy. Oczywiście kawa zmielona samodzielnie smakuje o wiele lepiej, ale dobrze jest też pamiętać, że młynek do kawy warto kupić sprawdzony lub polegać na doświadczeniu specjalistów (przykład: www.beanbrothers.pl/ekspresy_i_mlynki/domowe_i_biurowe/mlynki.html). Chcąc kupić młynek do kawy możesz stanąć przed wieloma dylematami: czy kupić młynek żarnowy czy ostrzowy? Ten drugi jest zdecydowanie gorszy, ale także o wiele tańszy.

Jeśli nie przeszkadza Ci fakt, ze młynek ostrzowy rozcina ziarna na nierówne kawałki i powoduje powstawanie pyłu kawowego, z kawy ulatnia się również jej niezwykły aromat, ten wybór może okazać się dla Ciebie trafny. Mało który koneser będzie tolerował jednak takie rzeczy. Młynek żarnowy sprawdzi się tu z kolei o wiele lepiej. Żarna wykonane z trwałego materiału ścierają ziarna nie tnąc ich przy tym. Różnicą między młynkiem ostrzowym a żarnowym jest także to, że żarnowy posiada regulację stopnia zmielenia kawy, która nie jest podgrzewana tak jak w młynku ostrzowym.

Który młynek wybrać: ręczny czy elektryczny?

Wiesz już, że lepiej zdecydować się na młynek żarnowy, pozostaje jeszcze kwestia wyboru czy ma to być młynek ręczny czy elektryczny. Ręczny młynek do kawy jest wolnoobrotowym urządzeniem, w którym żarna napędzane są korbą. Elektryczny młynek do kawy zapewni natomiast na pewno większa wygodę – ustawiasz stopień zmielenia kawy i możesz już niebawem przystąpić do jej parzenia. Pamiętaj jednak, że każdy rodzaj kawy wymaga trochę innego zmielenia, dlatego nie każdy młynek jest w stanie sprostać temu zadaniu. Na przykład kawa espresso wymaga bardzo drobnego zmielenia, dlatego warto to wziąć pod uwagę kupując młynek.

Rodzaje młynków

Jak wybrać idealny ekspres do kawy?

Nie wiem czy istnieje pojęcie idealnego ekspresu do kawy, ponieważ każdy ma innego oczekiwania odnośnie kawy, każdy ma też inne preferencje smakowe. Zanim udasz się do sklepu po ekspres do kawy, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań: jaką kawę lubisz pić – solo czy z mlekiem? Lubisz przyrządzać ją tradycyjnie czy pod ciśnieniem? Znając odpowiedzi na powyższe pytania, wiesz już w jakim kierunku iść wybierając ekspres.

Ekspres ciśnieniowy kontra przelewowy

Sekret ekspresu ciśnieniowego polega na tym, że zagotowana woda dozowana jest przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a następnie do filiżanki czy szklanki. Ekspresy ciśnieniowe mają także specjalną dyszę do spieniania mleka, kratkę do zbierania resztek kawy oraz umożliwiają jednoczesne napełnienie dwóch szklanek. Ekspresy przelewowe z kolei są o wiele łatwiejsze w użyciu, składają się bowiem z pojemnika na kawę, dzbanka, filtra, płyty grzewczej. Ich zaletą jest też na pewno cena, minusem dłuższy proces przyrządzania kawy, konieczność wymiany filtrów. W przypadku ekspresu ciśnieniowego na plus na pewno jest fakt, że istnieje możliwość przygotowania w nim wielu rodzajów kawy, ekspresy te mają system do sypania mleka oraz wiele funkcji poprawiających jakość użytkowania – są za to na pewno o wiele droższe od przelewowych.

Decydując się na młynek bądź ekspres do kawy, weź pod uwagę to czy jesteś raczej zwolennikiem tradycyjnego parzenia kawy i czy nastawiasz się na codzienne smakowanie innego jej rodzaju. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, lepiej rozejrzyj się za ekspresem, tradycjonalistom zdecydowanie bardziej polecałabym jednak młynek żarnowy.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.