Laptopy – czyli jak wybrać w gąszczu ten właściwy?

Rynek aż pęka w szwach od nasycenia laptopami, notebookami, ultrabookami. Jeśli masz właśnie zamiar zdecydować się na kupno laptopa, powinieneś wziąć pod uwagę do czego tak naprawdę ma Ci on służyć, ale także wiele innych kwestii. W tym artykule podpowiadamy czym kierować się kupując laptop i na co zwracać uwagę.

Jak wybierać laptopa?

A może raczej powinno się spytać jaki laptop wybrać? Otóż odpowiedzi na to pytanie z pewnością jest tyle ile potrzeb użytkowników. Tu jednak nie chodzi o konkretny model laptopa, ale o przyjrzenie się jego funkcjom. Znacznym ułatwieniem może okazać się też wybór online, dlatego laptopy najlepiej szukać w sklepie internetowym (np. zadowolenie.pl). Oczywiście zupełnie inny będzie laptop przeznaczony dla rodziny, do prostych prac, a inny do gier czy dla osób dużo podróżujących. Istnieją jednak pewne elementy laptopa, które powinien on posiadać o określonych parametrach, by dobrze Ci służył.

Laptop lenovo

Na jakie elementy zwracać uwagę wybierając laptopa?

Przede wszystkim kupując laptop należy zwrócić uwagę na podstawowe elementy takie jak to czy laptop jest sprzedawany z systemem operacyjnym czy bez. To ważne, ponieważ niektóre laptopy właśnie dlatego, iż producent nie wykupił licencji na oprogramowanie, mają obniżoną cenę. Pamiętaj o tym, że Twój laptop powinien być wyposażony w porty USB, VGA, HDMI/Display Port, gniazdo sieciowe (RJ-45) oraz czytnik kart pamięci – bez nich możesz mieć zmieniony komfort korzystania z urządzenia. Jeśli masz zamiar używać ze skype’a Twój laptop powinien być wyposażony w kamerę. Z kolei bez zamontowanego napędu nie obejrzysz na laptopie filmu z DVD ani nie przegrasz oprogramowania z CD/DV.

Laptop Asus

Jaki ekran laptopa wybrać?

Matowy, błyszczący, o rożnej rozdzielczości – wybór ekranu również nastręcza wielu problemów. Wybierając należy bezsprzecznie jednak zacząć się kierować przeznaczeniem laptopa. Standardową wielkością ekranu jest ten 15,6 calowy, 70% rynku zajmują właśnie tego typu ekrany. Jeśli jesteś grafikiem komputerowym wybierz ekran laptopa o rozdzielczości Full HD lub Ultra HD, oczywiście weź pod uwagę też odpowiednia cenę takiego sprzętu. Będąc niestrudzonym podróżnikiem lub biznesmenem powinieneś zdecydować się na laptop o mniejszej przekątnej 13,3 lub 14 cali wyposażony w wyświetlacz IPS i rozdzielczość Full HD. Pamiętaj, że mały ekran jest także zasilany mniejszą ilością prądu, co umożliwia prace urządzenia przez dłuższy czas.

Jeśli natomiast często przemieszczasz się z miejsca na miejsce Twoje wątpliwości może wzbudzić sam rodzaj ekranu – matowy bądź błyszczący. Na pewno wtedy lepiej zdecyduj się na matowy, nie będzie on bowiem powodował niekorzystnych dla pracy odbić światła. Licz się jednak z tym, że matowy ekran jest gorszej jakości.

Na wybór laptopa składa się wiele elementów, takich jak opisane powyżej. Jednak tym co tak naprawdę determinuje wybór jest przeznaczenie sprzętu. Rodziny mogą sobie pozwolić na przykład na wybór 17 calowego laptopa pełniącego funkcje desktopa, natomiast podróżnik i człowiek biznesu będzie kierował się innymi parametrami.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.