W diecie każdego człowieka nie powinno zabraknąć najważniejszych pierwiastków odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do tej grupy należy zaliczyć żelazo wspomagające procesy zachodzące wewnątrz naszego ciała oraz chroniące nas przed niebezpiecznymi chorobami i dolegliwościami jak np. brak energii, zaburzenia odporności, anemia czy nawet poronienia w trakcie ciąży. Warto wiedzieć jakie produkty powinno się spożywać.
• Zdrowa dieta to podstawa
• Żelazo obecne w mięsie
• Żelazo obecne w warzywach
• Żelazo obecne w owocach
• Żelazo obecne w nasionach i pestkach
• Żelazo obecne w innych produktach
Zdrowa dieta to podstawa
Zdrowy człowiek potrzebuje od 10 do 20 mg żelaza dziennie. Pomimo jego większej zawartości w produktach roślinnych, jest on lepiej przyswajalny w produktach pochodzenia zwierzęcego. Aby wspomóc wchłanianie pierwiastka, musimy zadbać o wzbogacenie jedzenia w następujące składniki: białko, miedź, wapń, kwas foliowy, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Zatem jakie produkty powinniśmy spożywać, by dostarczyć odpowiednią ilość żelaza? Poznaj listę najbardziej wartościowych artykułów, dzięki którym pozbędziesz się obaw o stan swojego zdrowia.
Żelazo obecne w mięsie
Najlepszym źródłem żelaza w mięsie jest wołowina i wieprzowina, a mianowicie ich podroby. Śledziona oraz wątróbka zawierają bowiem do 39mg w 100g. Pomimo tego, pamiętajmy o zachowaniu umiaru w ich jedzeniu ze względu na dużą zawartość cholesterolu, który ma negatywny wpływ na układ krążenia. Zdrowszą alternatywą będzie zatem królik, gęś, kaczka, a nawet niektóre rodzaje ryb (makrela, śledź, sardynka).
Żelazo obecne w warzywach
Wbrew opiniom szpinak nie posiada tak dużej ilości żelaza w porównaniu z innymi warzywami, ponieważ na 100g dostarcza zaledwie 3,57mg. Dla porównania ziemniaki pieczone mają 7,04 mg, a soja 15,7mg. Inne produkty bogate w dany pierwiastek to: pietruszka, marchew, grzyby kurki, fasola biała, soczewica, ciecierzyca. A więc jedzmy warzywa, bo zdecydowanie są zdrowe.
Żelazo obecne w owocach
Owoce możemy zakupić pod różną postacią, jednak tylko suszone posiadają najwięcej żelaza. Dodatkowo pozytywnie wpływają na pracę naszych jelit. Warto więc od czasu do czasu w ramach przekąski zjeść parę suszonych moreli lub brzoskwiń. Jeżeli wolimy wypić sok lub zrobić owocową sałatkę, możemy wykorzystać ananasy, banany, brzoskwinie, czereśnie, jabłka, maliny, truskawki, wiśnie, bądź owoce cytrusowe.
Żelazo obecne w nasionach i pestkach
Z pozoru drobne ziarnka w rzeczywistości posiadają najwięcej żelaza wśród wszystkich wymienionych artykułów. Nasiona kminku mają aż 66,36 mg, natomiast selera 44,9 mg w 100g. Należy nie zapomnieć o sezamie, dyni, słoneczniku i orzechach, które również nie odbiegają od czołówki.
Żelazo obecne w innych produktach
Do tej kategorii zaliczymy jajka, a w szczególności ich żółtka, kozi ser, drożdże, otręby ryżowe, otręby pszenne, pełnoziarniste pieczywo oraz wodę mineralną. Można byłoby tak jeszcze wymieniać, ale są to najpopularniejsze produkty, po które każdy może sięgnąć bez problemów. Żelazo znajduje się często tam, gdzie byśmy się go nie spodziewali.
Znając już większość produktów będących bogatym źródłem żelaza, wskazane byłoby wprowadzić je do naszych codziennych posiłków. Zapewnimy zarazem nie tylko ich dużą różnorodność, ale także zmniejszymy ryzyko wystąpienia niepożądanych powikłań związanych z niedoborem pierwiastka w organizmie.