Słońce i woda, czyli niekonwencjonalne sposoby wytwarzania energii

kolektory słoneczne umieszczane są przeważnie na dachu budynku

Jakie są sposoby wytwarzania energii? Co jest popularną metodą ogrzewania i jak działa? Dowiedz się jaki wpływ na środowisko ma tego rodzaju ogrzewanie i poznaj jego zastosowanie.

Skąd zainteresowanie na nowe źródło energii?

Warto wiedzieć skąd i kiedy wzięło się zainteresowanie na pozyskiwanie nowych źródeł energii. Zaczęło się to dokładnie w 1973 roku, kiedy doszło do kryzysu energetycznego, który spowodował najpierw wzrost ceny ropy naftowej, a potem innych dostępnych paliw. Wtedy ochrona środowiska i rozwój techniki postanowiły zainteresować się nowymi, niekonwencjonalnymi sposobami wytwarzania energii elektrycznej.

Podział źródeł energii

Dziś te niekonwencjonalne źródła energii elektrycznej dzielimy na: odnawialne i nieodnawialne.

  • Źródła odnawialne: energia wód, energia słoneczna, energia wiatru, energia pływów i fal morskich, energia cieplna oceanów, energia biomasy.
  • Źródła nieodnawialne: wodór, energia magnetohydrodynamiczna, ogniwa paliwowe
zobacz także:  Gdzie na wakacje we wrześniu?

Istnieje też energia z wnętrza ziemi (geotermiczna), którą zaliczamy do obu rodzaju źródeł. Bowiem gejzery są źródłem nieodnawialnym, zaś energia pochodząca z gorących skał jest odnawialna. Wykorzystywane niekonwencjonalne źródła energii elektrycznej mają minimalny, a czasem nawet zerowy wpływ na środowisko. Śmiało można powiedzieć, że w przyszłości tylko te sposoby pozyskiwania energii będą użytkowane.

Energia słoneczna i kolektory

Energia słoneczna – wspomniana już metoda konwencjonalna, zaliczana do źródeł odnawialnych, może być wykorzystywana zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i produkowania ciepłej wody.

Jedną z bardzo popularnych metod – nawet tych domowych – stały się kolektory słoneczne. Umieszczane na dachu domu pozwalają na ogrzewanie wody do ponad czterdziestu stopni Celsjusza, co świetnie sprawdza się przy ogrzewaniu podłogowym. Wszystko dzięki zastosowaniu układów, jakie wykorzystują wspólne działanie kolektorów słonecznych z pompą ciepła oraz grzejnikiem elektrycznym.

zobacz także:  Jak skutecznie poderwać dziewczynę z klasy?

Są też kolektory słoneczne, które podgrzewają wodę do temperatury 65 stopni Celsjusza, a stosowane są między innymi do ogrzewania basenów i wytwarzania ciepłej wody w miejscach, gdzie nie dostępne są systemy ciepłownicze. Tego typu ogrzewanie można spotkać również w rolnictwie.

Staw cieplny

Kolejnym systemem, gdzie wykorzystuje się energię słoneczną są stawy cieplne. Taki staw posiada czarne dno przyciągające promienie słońca i dwie warstwy wody: dolną (silnie zasoloną) i górną (ze zwykłą wodą lub wodą morską). Promienie słoneczne pochłaniane są przez dolną warstwę, której duża gęstość skutecznie utrudnia przewodzenie ciepła ku górze. Dzięki temu nagrzewa się ona jeszcze bardziej.

Duża pojemność cieplna wody pozwala uzyskać dużą zdolność kumulacyjną stawu, co daje możliwość pracy instalacji przy mniejszych promieniach słonecznych. Dla przykładu staw cieplny o powierzchni 25h daje moc 5MW przy koszcie 3000 dolarów. Jakie są wady tego typu systemu? Przede wszystkim wyższe zużycie wody oraz koszta inwestycyjne. Instalacja kolektora słonecznego jest o wiele tańsza.

zobacz także:  Jaką pić herbatę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.