Kostka brukowa w ogrodzie – pomysły na ścieżki w ogrodzie i wokół domu

kostka-brukowa-w-ogrodzie

Ścieżki w ogrodach powinny być nie tylko praktyczne, ale także estetyczne. Muszą być trwałe, antypoślizgowe, ale także dobrze dopasowane do charakteru naszego ogrodu. Zatem jaki materiał wybrać, aby stworzyć idealne alejki? Czy warto postawić na kostkę brukową w ogrodzie, czy lepiej zdecydować się na drewniane lub kamienne chodniki? Przeczytaj i poznaj najciekawsze pomysły na ścieżki wokół domu.

Kostka brukowa w ogrodzie

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał budowlany, który wykorzystuje się w alejkach, na chodnikach, podjazdach, a nawet na tarasach. Kostki mogą mieć różne faktury, kolory i grubość. Na przykład na nawierzchnie przeznaczone do ruchu pieszego stosuje się kostki o grubości 4-6 cm. A jakie z nich sprawdzą się w ogrodzie? Kostka brukowa idealna na ogrodowe ścieżki to oferta Kostbet.pl, produkt ten jest bardzo trwały, a do tego pełni funkcję ozdoby wokół domu. Dodatkowo w tej ofercie znajdziemy kostki o różnych kolorach i kształtach, które łatwo można dopasować do każdego typu ogrodu.

zobacz także:  Projektowanie maszyn spożywczych – jakie urządzenia dla przemysłu spożywczego warto szyć na miarę?

Ogrodowe ścieżki z kruszywa

Materiałem, który najczęściej wykorzystuje się do tworzenia ścieżek ogrodowych jest kruszywo, takie jak żwir, grys czy tłuczeń. Żwirowe alejki, szczególnie dobrze prezentują się w angielskich ogrodach. Do tego są bardzo proste w wykonaniu i nie kosztują zbyt wiele. Takie ścieżki warto ograniczyć niewielkim krawężnikiem, po to, aby kruszywo nie rozsypywało się na boki. Żwir, grys czy tłuczeń można również rozsypać na metalowych kratkach. Dzięki temu nawierzchnia ta będzie trwalsza i stabilniejsza.

ścieżka-wokół-domu-z-kamienia

Chodniki z drewna

Materiałem, który najlepiej komponuje się z otaczającą go przyrodą jest drewno. Do tego, ścieżki stworzone z tego materiału są nie tylko bardzo modne, ale również trwałe. Plastry drewna, z których tworzy się chodniki w ogrodach, powinny być wcześniej zaimpregnowane ciśnieniowo. Po to, aby mogły służyć nam przez długie lata.

zobacz także:  Słońce i woda, czyli niekonwencjonalne sposoby wytwarzania energii

Na ogrodowe ścieżki najlepiej sprawdzą się plastry o średnicy minimum 40 cm, które możemy nabyć w tartakach. Warto wybrać te wykonane z rodzimych drzew, takich jak dąb, modrzew, wiśnia czy świerk. A o czym warto pamiętać przy układaniu drewnianej ścieżki? Przede wszystkim nie powinniśmy kłaść plastrów bardzo ciasno, jeden przy drugim, ponieważ pod wpływem zmiennej pogody drewno może się rozszerzać lub kurczyć.

ścieżki-z-kamienia-wokół-domu

Ścieżka z kamieni wokół domu

Ogrodowe chodniki wykonane z kamienia prezentują się bardzo elegancko. Są nie tylko ładne, ale także trwałe i odporne na ścieranie, a także działanie wilgoci. Może dlatego ten materiał jest najczęściej wybierany do budowy ogrodowych ścieżek. Bardzo popularnymi kamieniami wykorzystywanymi do budowy alejek są: granit, porfir, bazalt, kwarcyt, a także piaskowiec. Niestety ten ostatni należy impregnować specjalnymi środkami, ponieważ ścieżki z piaskowca mogą pękać podczas mrozów. Ciekawym rozwiązaniem do zagospodarowania przestrzeni wokół domu są także chodniki z tzw. kamieni polnych, które świetnie wpasują się w styl dzikich, przydomowych ogródków.

zobacz także:  Najlepsze produkty bogate w żelazo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.