Wegetarianie – co jedzą? Jak wygląda dieta wegetariańska?

Różnorodne warzywa na stole

Wegetarianizm to nie tylko moda, ale także światopogląd ludzi, którzy zdecydowali się nie jeść mięsa. Jeśli należysz do tego grona pamiętaj, by Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana, a posiłki dobrze zakomponowane. Co jedzą wegetarianie, dowiesz się czytając ten artykuł.

Czy da się żyć nie jedząc mięsa?

Pewnie już znasz odpowiedź na to pytanie i wiesz, że da się, żyć bez jedzenia mięsa, ale jest to okupione wieloma wyrzeczeniami. Prawdą jest też jednak to, że wegetarianie sięgają coraz częściej po mięso z kurczaka (link: merzdorf.pl), ponieważ zawiera bardzo dużo białka przy stosunkowo niewielkiej ilości tłuszczu. Istnieje także pewna grupa tak zwanych semiwegetarian, którzy zupełnie nie eliminują mięsa z posiłków, ale znacznie ograniczają jego ilość. Niektórzy lekarze nie zalecają diety wegetariańskiej dzieciom ze względu na fakt, że może spowodować zaburzenia w rozwoju organizmu. Osoby, które jednak trwają przy swoich przekonaniach odnośnie niejedzenia mięsa powinny zwrócić uwagę na uzupełnienie niedoborów białka dietą.

Pomidor, jako, chleb na zielonym talerzu

Jak powinni ułożyć swoją dietę wegetarianie?

Nie jest tajemnicą, że wegetarianie powinni jeść dużo produktów mlecznych zbożowych i wysokobiałkowych. Urozmaicona dieta to krok do utrzymania zdrowia, dlatego wybieraj produkty zbożowe z grubego przemiału – razowe pieczywo z dodatkiem soi, orzechów, słonecznika, ciemny ryż. Zaprzyjaźnij się również z kiełkami, zarodkami, otrębami, które świetnie smakują w sałatkach czy dodane do jogurtu.

Powinieneś również układając jadłospis diety wegetariańskiej uwzględnić, że konieczne jest spożywanie świeżych warzyw i owoców – jeśli już musisz je ugotować, zrób to na parze lub ugotuje je razem ze skórką. Nasiona roślin strączkowych takich jak bób, groch, ciecierzyca, soja, soczewica, odmiany fasoli zwierają dużo białka, którego jedzenie jest bardzo ważne przy bezmięsnej diecie. Nie zapominaj o nabiale, który jest źródłem wapnia i jedz także jajka, z tym, że te ostatnie z rozwagą, gdyż nadmierne ich spożycie może prowadzić do podwyższenia cholesterolu.

Pieczarki, papryka i por na talerzu

Na jakie aspekty swojej diety powinni zwrócić uwagę wegetarianie?

Przede wszystkim zwróć baczną uwagę na obecność białka w diecie, jeśli nie jesz mięsa, zastąp je rybami. Również żelazo i cynk mogą być trudne do uzupełnienia kiedy jesteś jaroszem. Pogryzaj więc orzechy, pestki słonecznika i dyni. Natomiast aby uzupełnić witaminę A, trzeba spożywać grzyby, żółty ser, tran, marchew, zielone warzywa liściaste, a także brzoskwinie i pomidory.

Jeśli Twój wybór nie jest podyktowany chwilową modą tylko jest świadomy, na pewno wiesz, jak wielką rolę w Twoim sposobie odżywiania odgrywa dieta. Być może kiedy zaczynasz przygodę z wegetarianizmem, na początku nie odrzucaj całkowicie mięsa – Twój organizm może przeżyć szok, a nie o to przecież tu chodzi. Lepiej do myśli o porzuceniu mięsa przygotowuj się stopniowo – zmniejszaj jego ilość i zastępuj produktami bogatymi w białko, wapń, cynk, żelazo.

1 comment

zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.